Odczuwanie zimna niezależnie od temperatury otoczenia jest dokuczliwym i często niezrozumiałym objawem. W jaki sposób nasz organizm kontroluje temperaturę ciała? Jakie mogą być przyczyny ciągłego uczucia zimna?

Człowiek jest stałocieplny, a więc niezależny od warunków zewnętrznych. Temperatura wewnątrz ciała człowieka nieznacznie różni się u poszczególnych osób. Gdy spadnie poniżej 32,2°C lub przekroczy 41,1°C, dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń narządów. Uznaje się, że wychłodzenie ciała poniżej 35°C może być już niebezpieczne. Stan ten nazywamy hipotermią.

Jakie mogą być przyczyny uczucia zimna?

* Niedoczynność tarczycy. Przy niedoczynności tarczycy funkcja reagowania na długotrwałe obniżenie temperatury głębokiej ciała nie działa prawidłowo. Niewystarczająca produkcja hormonów tarczycy przekłada się na wolniejszy metabolizm komórek. W konsekwencji potrzeba organizmu na wytworzenie większej ilości ciepła jest niezaspokojona.

* Niedokrwistość. Niedokrwistość to stan, w którym stężenie hemoglobiny transportującej tlen do tkanek osiąga wartości poniżej normy. U mężczyzn wynosi ona 13 g/dl, a u kobiet: 12 g/dl. Również zbyt mała wartość hematokrytu i niedostateczna ilość czerwonych krwinek mówi o niedokrwistości. Tkanki nie otrzymują wówczas dostatecznej ilości tlenu. Może to skutkować właśnie uczuciem zimna.

* Fibromialgia. To przewlekły zespół bólowy z grupy chorób reumatycznych. Może dotyczyć nawet 4% populacji na świecie. Oprócz rozległych bólów mięśni i stawów pacjent może odczuwać wiele dolegliwości, w tym właśnie uczucie zimnych rąk lub stóp.

* Niedożywienie. Ze względu na cieńszą tkankę tłuszczową i niższą temperaturę ciała osobom niedożywionym towarzyszy stałe uczucie zimna. Niedożywienie może być wywołane m.in. konkretnymi schorzeniami: chorobami przewodu pokarmowego, chorobami neurologicznymi, nowotworami, często lekceważonymi przewlekłymi stanami zapalnymi, depresją.

* Uszkodzenie nerwów. Uszkodzenie nerwów obwodowych zaburza czucie. Może doprowadzić to do pogorszenia ciepłoty skóry, która staje się cienka, sucha i zasiniona. Do uszkodzenia nerwów może dojść na przykład w przebiegu długotrwałej lub bardzo nasilonej cukrzycy.

* Miażdżyca. Prowadzi do niedokrwienia tkanek zaopatrywanych przez naczynie, które zostaje zwężone przez blaszkę miażdżycową. Uczucie zimna najczęściej dotyczy nóg i stóp.