Wracamy do ważnego tematu związanego z bezpieczeństwem – Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To znakomite narzędzie służące z jednej strony do sprawdzenia, jakie zagrożenia czyhają na nas w najbliższym otoczeniu, ale z drugiej – zgłaszaniu niepożądanych czy niezgodnych z prawem zachowań w sposób bardzo prosty i anonimowy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, z którym powinniśmy się zaznajomić wszyscy. Narzędzie rzecz jasna wirtualne i maksymalnie uproszczone – tak, by nikt nie miał kłopotów z jego używaniem.

Co to w ogóle jest ta „Krajowa Mapa”. W dużym skrócie to interaktywna mapa Polski dedykowana sprawom, którym na co dzień zajmuje się Policja – czyli sprawom bezpieczeństwa nas wszystkich. Na mapie tej każdy obywatel ma możliwość zaznaczenia w konkretnym miejscu zdarzenia, które związane jest z łamaniem prawa i porządku społecznego.

Zbyt ogólnie powiedziane? Dobrze – powiedzmy to inaczej. Gdy ktokolwiek z nas zauważy, że w jakimś miejscu gromadzą się grupki chuliganów czy osób pijących alkohol w miejscu publicznym (np. pod sklepem, w parku, na skwerze), albo że ktoś parkuje nagminnie w miejscu niedozwolonym, albo że w jakimś punkcie drogi nagminnie przekraczana jest prędkość przez kierowców – może to wszystko zaznaczyć właśnie na tej interaktywnej mapie.

Określ miejsce i rodzaj zdarzenia

Trzeba zacząć od określenia miejsca – mapa po wpisaniu nawet części nazwy miejscowości podpowie nam na rozwijanej liście, o jaką konkretną miejscowość i gdzie zlokalizowaną może chodzić. Możemy oczywiście mapę oddalać, jak i przybliżać – co jest niezbędne dla oznaczenia konkretnego miejsca zdarzenia.

Gdy już znaleźliśmy miejsce, możemy wybrać rodzaj zdarzenia – czy chodzi nam o nieprawidłowe parkowanie, nielegalną wycinkę drzew, akty wandalizmu, dzikie wysypisko, niszczenie zieleni, a może chcemy na przykład zwrócić uwagę na osobę bezdomną, która ewidentnie potrzebuje pomocy, albo na kiepskiej jakość drogę, której użytkowanie zagraża bezpieczeństwu. Możliwości jest wiele i raczej każde zauważone zdarzenie da się czemuś przyporządkować.

Dołącz multimedia

Gdy już wskazaliśmy miejsce zdarzenia i jego rodzaj, wyświetlony króciutki formularz uzupełniamy o datę zdarzenia, hasłowy opis – by lepiej było wiadomo, o co chodzi, możemy dodać charakterystyczne dni tygodnia, w które zdarzenie ma miejsce (jeśli to zdarzenie się powtarza) i ewentualnie porę dnia.

Można też dołączyć pliki multimedialne – na przykład nagranie niebezpiecznego zachowania na drodze czy zdjęcie nielegalnego wysypiska.

I tyle – zatwierdzamy to, co wprowadziliśmy, a zdarzenie zostaje umieszczone na interaktywnej mapie. Staje się widoczne dla innych jej użytkowników, ale co najważniejsze dla odpowiedniej – z racji lokalizacji – jednostki policji, która zdarzenie musi zweryfikować, a potem się z nim uporać.

Uwaga! Mapa nie zastąpi numeru 112!

Ostatnio o Krajowej Mapie Zagrożeń rozmawialiśmy z Komendantem Powiatowym Policji w Sulęcinie Łukaszem Kowalskim, który tłumaczył:

– To bardzo użyteczne narzędzie, jeśli chodzi o zgłaszanie interwencji czy potrzeb, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Promując Mapę i instruując, jak jej używać, zawsze podkreślamy, że to nie jest narzędzie zastępujące numer alarmowy 112. Gdy jest zagrożenie życia lub zdrowia trzeba na niego natychmiast dzwonić. Ale zdarzają się także sytuacje niezgodne z prawem czy będące utrapieniem lokalnej społeczności, a jednocześnie nie wymagające tak błyskawicznej interwencji, jak w przypadku zagrożenia życia. Na przykład nieprzepisowo parkujące samochody, jakieś grupki spożywające alkohol w miejscach niedozwolonych czy nawet niewłaściwa nawierzchnia drogi stanowiąca zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu – i właśnie po to, by zgłaszać takie zdarzenia, istnieje takie narzędzie jak Mapa. My oczywiście weryfikujemy każde zgłoszenie i to narzędzie działa.

Podinspektor Kowalski wyjaśnił także: – Na Mapie są odnotowywane zgłoszenia mają kolor zielony, potem następuje weryfikacja, który to proces zostaje oznaczony kolorem żółtym, no a potem są nadawane dalsze statusy w zależności od etapu, weryfikacji danego zagrożenia. Można sobie otworzyć Mapę, mówiąc potocznie kliknąć jakieś zdarzenie i zobaczyć na jakim jest etapie. Czy jest potwierdzone, czy niepotwierdzone, z jakiej kategorii jest to zagrożenie itd.

Jak taka weryfikacja wygląda w praktyce?

– Na przykład zgłoszenie nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu. Jadą policjanci na miejsce, ale pojazdu już tam nie ma. Wiadomo – ktoś zaparkował tylko na jakiś czas, albo robi to częściej, ale tylko w określonych godzinach. Oczywiście próbujemy to ustalić i zweryfikować. Dlatego to narzędzie zostało tak rozbudowane, żeby można było dodać opis, dodać datę, godzinę, dołączyć zdjęcie. I jeśli mamy takie dane potwierdzone numerem rejestracyjnym uwiecznionym na zdjęciu, możemy sprawniej i szybciej zweryfikować takie zgłoszenie i przeprowadzić dalsze czynności. Warto dodać, że zgłaszanie zagrożeń na Mapie jest anonimowe – znów odwołujemy się do słów Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie.