Od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

ZUS usiłuje w ten sposób uciec od biurokracji „papierowej”, która stanowi większe obciążenie dla urzędników niż ta elektroniczna. Jednak trzeba zauważyć, że PUE ZUS swoją drogą to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego warto nie zwlekać do ostatniej chwili i założyć swój profil jak najszybciej.
Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.
Obecnie na PUE ZUS swój profil ma ponad 10,6 mln użytkowników. Już teraz ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób ma profil na PUE ZUS z rolą płatnika.
Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 roku. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil.

Ponieważ hasło „PUE ZUS obowiązkowy dla wszystkich” może być rozumiane zbyt szeroko, trzeba podkreślić, że wymóg ten dotyczy tylko przedsiębiorców, a nie tych, za których składki są odprowadzane, czyli pracowników.