Na naszych oczach dzieje się historia. Referendum to moment wyjątkowy w dziejach Torzymia, tej gminy i całego regionu.

Po gminie jeździ wystawa pt. „U nas też może być tak pięknie”. Jej organizatorzy pokazują na efektownych, dużych fotografiach, że tuż za miedzą świat „wystrzelił” do przodu. A u nas niestety nadal zastój, brak perspektyw i szans by żyć – tak jak inni – na poziomie XXI wieku.

Ale tak być nie musi. Inicjatorzy referendum przez ostatnie kilka miesięcy dobitnie przekonują, że trzeba zmienić burmistrza, by lawina zmian ruszyła sama.
Pan Ryszard Stanulewicz zasiedział się na swoim stanowisku. 22-lata przy władzy to bardzo dużo, a przecież gmina Torzym nie stała się za tych rządów krainą mlekiem i miodem płynącą. Wręcz przeciwnie.
W samym Torzymiu hałas przy drodze 92 jest taki, że czasem nawet porozmawiać trudno. Miasto rozjeżdżane przez TIRy, ma z tego olbrzymiego ruchu niewiele. Niszczące zdrowie spaliny, pył, kurz.

Stara władza nie potrafi zrobić należytego użytku ani z tego, że Torzym jest położony między dwoma wielkimi drogami, że ma zjazd z autostrady, że leży przy granicy z Niemcami, ani też z tego, że ma jezioro w środku miasta, a dookoła piękne, urzekające tereny, lasy, rzeki. Tu się nic nie dzieje.

Panu Stanulewiczowi trzeba podziękować i go pożegnać. Jego czas już minął. Stara władza się zużyła. Dziś pora na ludzi młodych, dynamicznych, chcących coś zmieniać.

Takich, którzy znają języki, potrafią pozyskiwać środki zewnętrzne (także unijne), tworzyć projekty i tchnąć energię w gminę i jej mieszkańców. Nie musimy wcale trwać w apatii. Wystarczy w niedzielę 4 października pójść na referendum i wybrać – dla siebie i swoich bliskich – lepszą przyszłość.

Wystarczy ruszyć się z domu, przejść spacerkiem do komisji lub wsiąść do autobusów, które jadą na referendum. Młodzież mówi: idę na referendum, bo mogę. Starsi dodają: bo mogę coś zmienić, bo stać nas na więcej niż nam teraz dają.

Mają rację i starsi i młodsi. Zróbmy to razem.
Sami zobaczycie! Na dzień referendum prognozy wyborcze są bardzo optymistyczne: staniemy się gminą słonecznego uśmiechu!

Redakcja