Gmina Torzym nie po raz pierwszy dostała bolesny cios w przydziale środków – ale tym razem to cios wyjątkowo przykry. Niedawno ogłoszono rządowe zestawienie jednostek OSP, które otrzymają w 2023 roku dofinansowanie na zakup nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. 675 takich pojazdów w skali całej Polski sfinansuje budżet państwa. 675! Do województwa lubuskiego trafi ułamek z tego. Ledwie 20 jednostek w naszym województwie zostanie sfinansowanych z tego programu. Fakt, nasze województwo nie jest ani największe, ani najliczniejsze w Polsce, ale ludzie tu tak samo giną w pożarach i wypadkach, jak w pozostałej części kraju.

Z 20 wozów sfinansowanych przez rząd dla OSP ŻADEN nie trafi do gminy Torzym. Niestety, lubuskie jest na marginesie potrzeb ogólnopolskich, a Torzym zapracował sobie na bycie na marginesie potrzeb wojewódzkich.

Z naszych sąsiadów nowiutkie wozy dostaną między innymi gmina Słońsk, Międzyrzecz, Trzciel, Cybinka, Sulechów, Zbąszynek, Pszczew czy Rzepin.

Torzym nie.

Naszym zdaniem w związku z tym sprzęt dla OSP powinien być priorytetem dla budżetu gminy. Skoro nie pozyskujemy środków z zewnątrz, powinniśmy je wypracować sami. Na nasze wspólne bezpieczeństwo. W planie inwestycyjnym na 2022 rok na sprzęt zapisano ledwie 10 tysięcy złotych. Na 2023 rok – wreszcie! – 155 tys. To plan, zobaczymy, jak będzie z realizacją. Ale to wciąż kropla w morzu potrzeb!

Ambicją władz gminy powinno być dbanie o OSP jak o przysłowiowe oczko w głowie. Bo strażacy OSP to nie jest żadna polityka. To jest nasze wspólne bezpieczeństwo.