W Wielki Czwartek rząd ogłosił nowe decyzje dotyczące walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa COVID-19. Większość z nich to podtrzymanie albo przedłużenie dotychczas obowiązujących. Nowością jest wprowadzenie obowiązku zakrywania twarzy i nosa w przestrzeni publicznej.

Konieczność noszenia maseczek czy jakichkolwiek innych rzeczy zakrywających usta i nos, gdy poruszamy się poza domem ma zostać wprowadzona w czwartek w tygodniu po świętach. Pytanie, czy rząd zapewni wszystkim obywatelom maseczki, potraktowane zostało wymijająco. „To może być chustka albo szalik” – skwitował minister zdrowia. I to bardzo przykra odpowiedź.

Jednak przy okazji można dodać, że tu otwiera się pole do popisu dla władz lokalnych. Są gminy w Polsce, które nie czekając na jakiekolwiek zalecenia, same zapewniły, bądź zamierzają zapewnić mieszkańcom maseczki.

Ostatnio pochwaliła się tym Skwierzyna. A na przykład w Smogórach zorganizowano nawet całą akcję kupienia bawełny, cięcia jej na odpowiednie kawałki, szycia i rozdawania mieszkańcom. Miejscowa OSP w tych dniach ma roznieść po jednej maseczce każdemu z mieszkańców! Ale takich przykładów jest dużo więcej.

Bodaj najbardziej istotne sprawy dotyczą uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli. Wiadomo już, że dzieci nie wrócą do szkoły przed 26 kwietnia. Wciąż trzeba się będzie uczyć online i to nie jest dobra informacja, bo z pewnością to wyzwanie dla wszystkich jest bardzo uciążliwe. 26 kwietnia oznacza jeszcze pełne dwa tygodnie po świętach w trybie obecnej nauki, czyli szkoły wirtualnej, o ile ktoś ma dostęp do komputera i Internetu i może z takiej formuły korzystać.

Jeszcze bardziej istotną sprawą jest kwestia matur i egzaminów ośmioklasistów. Te zostały przesunięte na czerwiec, prawdopodobnie na drugą połowę tego miesiąca. Tu przynajmniej koniec z niepewnością co do decyzji.

Z innych obostrzeń – przynajmniej do 19 kwietnia nie wznowią działalności wszelkie instytucje kulturalne, jak kina, teatry, ale także zakłady usługowe.
Wciąż obowiązuje także zakaz (do odwołania) imprez masowych. W mocy pozostają dotychczasowe zalecenia dotyczące choćby robienia zakupów, czyli na przykład ograniczenia do trzech liczby osób, które mogą wejść do sklepu, na każdą kasę, która w nim jest.

Utrzymano w mocy zakaz dotyczący liczby wiernych w kościołach. W nabożeństwach może brać udział jedynie 5 osób poza odprawiającymi mszę.