Wiele drobnych wypadków przydarza się w domu. Poruszając się w najbliższym otoczeniu „na pamięć”, łatwo o chwilę nieuwagi, która może skutkować upadkiem lub innym urazem mechanicznym. Dowiedz się, jak postępować w takich sytuacjach.

UPADKI

Nawet pozornie niegroźny upadek może być niebezpieczny dla Twojego zdrowia. Jeśli się przewróciłeś, sprawdź, czy możesz się ruszać. Jeśli tak, powoli, np. przy pomocy laski lub chodzika, spróbuj się podnieść i odpocząć w spokojnym miejscu. Jeżeli nie, poproś o pomoc współlokatora albo zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 999 – warto zawsze nosić telefon komórkowy przy sobie na wypadek takich nieprzewidzianych sytuacji.

MONITORUJ SWÓJ ORGANIZM

Po upadku upewnij się, czy nie odczuwasz bólu w żadnej części ciała. Jeśli poczujesz ucisk w klatce piersiowej, ból głowy, duszności albo zaobserwujesz inne niepokojące objawy – nie zwlekaj i zadzwoń pod numer 112 lub 999 albo powiadom najbliższych.

OBRAŻENIA CIAŁA

Równie częste co upadki są obrażenia ciała, czyli urazy mechaniczne, które nierzadko towarzyszą przewróceniu się. Bez względu na to, w jakich okolicznościach się zdarzyły, należy wiedzieć, jak wówczas postępować. Bardzo ważne jest, aby w Twoim domu znajdowała się apteczka z niezbędnym wyposażeniem, takim jak bandaże, plastry, gaza czy woda utleniona. Te środki pomogą Ci np. w przypadku krwawienia lub innych drobniejszych obrażeń.

NIE BÓJ SIĘ PROSIĆ O POMOC

Pamiętaj, że każdy, nawet najmniejszy, ale niepokojący uraz czy objaw możesz zgłosić odpowiednim służbom ratunkowym. Jeśli nie wiesz, jak postępować po upadku, zapytaj dyspozytora medycznego – to osoba wykształcona w kierunku medycznym i mająca co najmniej 5-letnie doświadczenie. O wszelkich wywrotkach i obrażeniach poinformuj także najbliższą rodzinę, opiekuna lub lekarza, nawet jeżeli podczas upadku nie doszło do urazu lub utraty przytomności.