Od 17 listopada obowiązują nowe przepisy, które wymuszają działanie urzędów przynajmniej jeden dzień w tygodniu do godziny 18. Niektóre placówki będą otwarte także w sobotę. To oznacza reorganizację godzin pracy dla wielu urzędników. Dłuższa praca urzędów umożliwi obywatelom realizację ważnych spraw po godzinach pracy. Koniec z pracą urzędników w stałych godzinach od 8 do 16.

Dobrze wiemy, jak wszystkim nam przeszkadza, że urzędy z reguły pracują w godzinach także… naszej pracy. W końcu urzędy są dla ludzi, a pracownicy często muszą brać dzień wolny w pracy, by móc dokonać urzędowych formalności.

Owszem, zdarza się, że niektóre urzędy mają w tygodniu dyżury. Wówczas urzędnicy pracują np. do godziny 18. Jednak nie wszędzie tak jest.

Standardowe godziny urzędów to np. od 7.00 do 15.00, czy od 8.00 do 16.00.

Jednak od 17 listopada w życie wchodzą nowe przepisy, według których urzędy będą musiały jeden dzień w tygodniu zapewnić pracę placówki do godziny 18.

Zarządzenie nr 525 Prezesa Rady Ministrów z 26 października 2023 r. w sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów wskazuje, jak ma wyglądać organizacja pracy urzędów.

To dyrektor generalny urzędu jest odpowiedzialny za ustalenia czasu pracy urzędy i rozkład czasu pracy członków korpusu służby cywilnej, tak, by praca wykonywana była każdego dnia przez 8 godzin oraz rozpoczynała się nie wcześniej niż o godzinie 7.00 i nie później niż o 10.00.

Z kolei urzędy, które zajmują się obsługą interesantów, muszą przynajmniej 1 dzień w tygodniu pracować między godziną 8.00 a 18.00.