Coraz częściej, także w naszej gminie, zaczynamy mieć do czynienia z wilkami, które podchodzą bardzo blisko zabudowań. Ma to związek ze znacznym wzrostem populacji tych chronionych zwierząt. Zdarza się, że wilki atakują nawet duże stada zwierząt wyrządzając duże szkody. Rodzi to obawy o bezpieczeństwo własne i zwierząt domowych i gospodarczych.

Niestety, śladów po atakach watah wilków jest coraz więcej. Także w miejscowościach gminy Torzym i u sąsiadów. Niedawno wataha wilków przedostała się przez ogrodzenie z tzw. „pastuchem” zagryzając kilkanaście sztuk owiec.

U jednego z naszych znajomych wilki porwały owcę, drugą zagryzły, choć były trzymane w zagrodzie przylegającej bezpośrednio do domu mieszkalnego.

Wszystkie przypadki zagryzienia domowych i gospodarczych zwierząt przez wilki należy zgłaszać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jest to ważne także, jeśli chodzi o możliwość uzyskania odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki.

Mniej lasów, mniej zwierzyny, więcej wilków

Nic dziwnego, że ludzie mówią o podchodzeniu wilków pod zabudowania z coraz większą obawą. Lasy się kurczą na skutek licznych wycinek – co każdy z nas dostrzega gołym okiem, zwierzyny jest w nich coraz mniej w naszym regionie – co przyznają myśliwi. Dlatego wilki szukają pożywienia coraz bliżej człowieka.

Oczywiście – zachowanie zdrowego rozsądku i zadbanie o bezpieczeństwo swoje i swoich zwierząt jest bardzo ważne, ale pamiętajmy też, że przede wszystkim należy zachować spokój.

Wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Zazwyczaj spotkania z wilkami trwają kilka, kilkanaście sekund. Gdy tylko drapieżnik zorientuje się, że ma do czynienia z człowiekiem, odejdzie w drugą stronę. Ponadto wbrew fałszywym opiniom, samice wilków nie bronią młodych, więc nie należy obawiać się ataku wilka na człowieka w przypadku spotkania wilczych szczeniąt.

To, że wilki zbliżają się do siedzib ludzkich, jest przejawem ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliże siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore  lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.